Wernisaż wystawy fotograficznej „Ciąża bez alkoholu”

W dni 17 stycznia br. w Bibliotece Publicznej w Bogatyni odbył się wernisaż fotografii „Ciąża bez alkoholu” . Był to kulminacyjny moment ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej związanej z upowszechnianiem wiedzy na temat szkód w rozwoju płodu wynikających z picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

Praca nad projektem rozpoczęła się w lipcu 2019 r. i trwała blisko trzy miesiące. W tym czasie ogłoszono casting wśród mieszkanek gminy Bogatynia – „Kobiety w ciąży poszukiwane”.  

Z grona przyszłych mam, które zgłosiły swój udział w przedsięwzięciu wybrano 7 modelek. Działania 15 fotografów z sekcji fotograficznej BG Flash objęły 5 różnych scenerii oraz 7 sesji fotograficznych.

Było to ogromne wyzwanie i wymagało dużego zaangażowania wszystkich uczestników. Na całość składał się odmienny stan modelek, artystyczne pomysły fotografów oraz kapryśna aura, gdyż część zdjęć wykonano w plenerze. Efekt wytężonej pracy to fotograficzne dzieła sztuki, na których uwieczniono piękne, ciężarne kobiety świadome zagrożeń, jakie niesie spożywany alkohol podczas ciąży dla ich przyszłego potomstwa.

Już w grudniu 2019 r. na terenie Bogatyni można było zobaczyć małą zapowiedź wystawy. Ulice miasta zdobiły duże bilbordy, na których widniały wybrane zdjęcia modelek, natomiast styczeń to miesiąc finału projektu. 17 stycznia 2020 r. to ta chwila, kiedy wszyscy mieszkańcy gminy zostali zaproszeni na oficjalne otwarcie ekspozycji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni.

Licznie zgromadzeni goście zostali przywitani przez Dyrektora BPiMG, zastępcę Burmistrza MiG Bożenę Wojciechowską oraz Piotra Tyszkiewicza reprezentującego sekcję fotograficzna BG Flash. Na bohaterki prezentowanych zdjęć, które na wernisaż przybyły ze swymi nowonarodzonymi pociechami, czekało kilka niespodzianek m.in. podziękowania od organizatorów projektu, pamiątkowe dyplomy a także upominki od sekcji fotograficznej BG Flash w postaci foto obrazów.

Część oficjalną zakończyło uroczyste przecięcie wstęgi i zaproszenie przybyłych do oglądania wystawy. W holu głównym zaprezentowano 9 fotografii, które nawiązują do 9-ciu miesięcy, które dziecko spędza w łonie matki a w sali obok, jako ciekawostka – kulisy projektu. Można na nich podejrzeć, jak wyglądała praca fotografów podczas zdjęć.

– Jest to zwieńczenie naszej pracy jaką to od lipca ubiegłego roku prowadziliśmy nad w/w projektem. Wszystko musiało być dopięte i dopracowane w 100%. Same prace nad rozmieszczeniem ekspozycji w bibliotece trwały dwa dni. Wszystko musiało mieć spójność i prezentować się na najwyższym poziomie. W końcu musieliśmy się pokazać z jak najlepszej strony.

Jesteśmy niezmiernie zaskoczeni ilością gości jaka to zaszczyciła nas obecnością na wernisażu. Jest to dla nas pierwsze takiego rodzaju doświadczenie ale mamy nadzieję, że nie ostatnie. Przekaz jest jak najbardziej na czasie, a jak przy okazji uda się „zmienić to miejsce na plus” to będziemy bardzo zadowoleni.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania całego projektu wspierając nas duchowo i mobilizując do działań. Dziękujemy za otrzymaną subwencję, dzięki której mogliśmy efektownie zaprezentować wyniki kampanii oraz za pomoc przy organizacji wernisażu – powiedział Piotr Tyszkiewicz, z Zarządu BG Flash.

Na tak ważne spotkanie członkowie BG Flash nie omieszkali zabrać ze sobą aparatów fotograficznych. Dzięki temu galerie osobiste oraz oficjalne strony współorganizatorów zdobią liczne fotogalerie – tą prezentowaną na naszej stronie udostępnił Franciszek Romaniak – oraz filmowy skrót z wernisażu autorstwa Marka Młodzińskiego, na jego kanale YouTube.

Sylwia Osińska, Bibliotek Publiczna w Bogatyni

Fot. Franek Romaniak

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego fanpejdża na Facebooku.

Nasz wernisaż doczekał się materiały wideo zrealizowanego przez TV Bogatynia. Zachęcamy do obejrzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *